trende

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma

Anasayfa » Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma

Aile Şirketi aileden bir girişimcinin başlattığı ve daha sonra ailenin çoğunlukla işin içinde yer aldığı bir kurumsal yapıdır. Aile şirketinde; ailenin işi, işin aileyi etkilemesi söz konusudur. Aile şirketlerinin amacı; şirketlerin varlıklarını ileri ki nesiller için de verimli şekilde büyüterek yaşatmaktır. Bu amaç doğrultusunda; aile şirketinin kurumsallaşmasını sağlayarak, aile servetinin korunması ve büyütülmesini sağlamayı hedefler. Aile şirketinde genel olarak girişimci aile üyeleri işin pratiğinden geldiklerinden işi çok iyi bilir, üretim ve tüccarlıkta başarılıdırlar. Ancak genellikle gerek eğitim noksanı gerek kendilerini profesyonelce yenilememekten modern yönetim yaklaşımına sahip olamamaktadırlar.

Aile şirketi anayasaları hizmetleri ile, kurumsallaşma adına bir Aile Şirketinde yapılması gereken ilk adım, Aile Anayasasını oluşturmak ve bu anayasal çerçevede çalışmalarını sürdürmektir.

Aile şirketi anayasaları aile şirketlerinin devamlılığını ve kurumsallaşmasını sağlayan en önemli araçlardan biridir. Aile Anayasasının temel amacı, aile ve işin birbiriyle nasıl etkileşim içerisinde olacağını düzenleyen politikaları oluşturmaktır. Aile şirketi anayasasının diğer bir amacı ise aile ilişkileri ile iş ilişkilerinin ayrı değerlendirilmesi olmaktadır.       

HENA Eğitim ve Danışmanlık ile yürütülecek kurumsallaşma danışmanlığında; Tanımlı yönetim kurulu süreçleri, tanımlı üst yönetim komiteleri, aile anayasası, faaliyet raporları, insan kaynaklarının yapılandırılması, dijital dönüşüm, güncellenmiş organizasyon şeması, yazılı prosedür ve süreçler şeklinde birçok çıktılar olacaktır.

HENA Eğitim ve Danışmanlık olarak şirketler için mevcut durum analizi yapmak ve hedefler, şirketin vizyonları doğrultusunda profesyonelce hazırlanacak ve izlenecek bir yol haritası oluşturmaktır. Bu noktada yaklaşımımız genelde firma ile bir araya gelip öncelikleri belirleme ve bu belirlenen önceliklere göre kurumsallaşmanın adımlarını izlemek şeklinde olmaktadır.

Daha fazla bilgi almak için;
[email protected]

Whatsapp
Hena Destek
Hena Destek
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?